1 Aralık 2017 Cuma

Şekiller Ülkesi // Şule Tankut Jobert

İşte Nokta Kafa'nın gürültüden uyuyamadığı bir gün daha! Şehirler Ülkesi'nde bri türlü barış ve huzur sağlanamıyordu. Kare, Üçgen, Dikdörtgen ve Daire sürekli kendi aralarında tartışıp duruyordu. Nokta ise bu ülkenin yöneticisiydi ama onları bir türlü tartışmamaları gerektiği konusunda ikna edemiyordu. 

Her neyse, konu onların tartışması değil. Burası şekiller ülkesi, değil mi? Birlikte ne yapıyorlar, günlerini nasıl geçiriyorlar acaba?

Şule Tankut Jobert'in yazdığı, Yusuf Tansu Özel'in resimlediği Şekiller Ülkesi kitabı Kelime Yayınları'ndan çıkmış. 5 yaş ve üzeri çocukların şekilleri öğrenmesi için faydalı olabilir.

 

Ancak çocuk kitapları seven biri ve bir anne olarak kitabı okurken biraz kafam karıştı. Şekiller sürekli kendi aralarında tartışıyorlar, birbirlerini ittiriyorlar ya da birbirlerine bağırıyorlar. 'Sen de ne kadar sulugözlüsün', 'birbirinizle alıp veremediğiniz nedir?' gibi gerginlik veren cümleler var kitabın içinde. Bazı şekiller kendilerini değersiz hissediyor, yazıklar olsun! diyerek ağlamaya başlıyorlar.
Kısacası fikir güzel ancak edebi olarak beni çok tatmin etmedi. Zaten gündelik hayatta yetişkinlerin kavgalı, sinirli hallerine, mutsuz suratlarına maruz kalan miniklerin bir de kitapların içeriğinden bu negatifliği alması bana çok doğru gelmiyor.

Siz ne dersiniz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...